تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی عزم راسخ - برای نخستین بار در کشور...

طراحی سایت


پایگاه اطلاع رسانی عزم راسخ
این جنگ جنگ اراده هاست،جنگ عزم های راسخ است."امام خامنه ای"
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1392 توسط سید رحمان هاشمی
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از ساخت ١٠ میلیون بشکه مخزن زیرزمینی ذخیره نفت خام برای نخستین بار در کشور خبر داد.
  سید پیروز موسوی؛ مدیرعامل شركت پایانه های نفتی ایران در نشست خبری كه صبح امروز(29 فروردین ماه) در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، گفت: از سال گذشته مطالعات ساخت این مخازن در سه استان کشور انجام شده است و با توجه به ویژگی های خاص شرایط طبیعی زمین محل ساخت این مخازن، به زودی مکان مناسب را برای ساخت  جانمایی می کنیم.

وی با بیان اینکه در آمریکا حدود ٧٠٠ میلیون بشکه و در ژاپن حدود ١٠٠ میلیون بشکه مخازن زیرزمینی استراتژیک برای ذخیره سازی نفت خام ساخته شده است، گفت: این مخازن تنها در شرایط بحران مورد استفاده قرار می گیرد از این رو شیوه بهره برداری از آنها با مخازن عملیاتی متفاوت است.

موسوی به پیشرفت ٦٤ درصدی ساخت ٤ مخزن یک میلیون بشکه ای در جزیره خارک اشاره کرد و گفت: این مخازن که با هزینه ٤٢ میلیارد تومانی و با ٩٠ درصد ساخت داخل در دست اجراست ظرفیت ذخیره سازی نفت خام کشور را به ٢٨ میلیون بشکه افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: پروژه احداث 4 مخزن به ظرفیت یك میلیون لیتر در منطقه خارگ، در شهریور امسال به صورت دستی راه اندازی شده و در بهمن ماه 92 به بهره برداری كامل می رسد.
*** بهره برداری از حوضچه فراگیر نفت خام

موسوی همچنین از احداث حوضچه فراگیر نفت خام در شركت پایانه های نفتی ایران خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه خرداد ماه سال 89 كلید خورد و قرار شد این پروژه در 39 ماه  نهایی شود.
 
وی با عنوان اینكه احداث حوضچه فراگیر تاكنون بیش از 62 درصد پیشرفت داشته است، افزود: در این پروژه ساخت 1700 متر یال شرقی و 2400 متر یال غربی  با اعتباری بالغ بر 46 میلیارد تومان پیش بینی شده است كه زمستان امسال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شركت پایانه های نفتی ایران اظهار داشت: سال گذشته گوی شناور پایانه نفتی خارگ تعمیر شد و امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی تصریح كرد: تعمیرات اساسی مخازن ذخیره سازی و تعمیرات خطوط لوله زیر دریایی از برنامه های این شركت در سال 92 است.

موسوی همچنین از بهسازی سیستم دریافت و صدور سوخت نفت خبر داد و گفت: در این راستا پروژه ای با اعتبار 6 میلیون یورو ارزی و 63 میلیارد ریالی تعریف شده و مراحل طراحی ان به اتمام رسیده است. وی اضافه كرد: این پروژه تا كنون حدود 42 درصد پیشرفت داشته است.

مدیر عامل شركت پایانه های نفتی ایران از ارتقای ناوگان دریایی این شركت خبرداد و افزود: ارتقاء ناوگان دریایی به منظور افزایش ضریب اطمینان انجام می شود.
وی با بیان اینكه برگزاری نمایشگاه هجدهم صنعت نفت پاسخی به سیل تحریم های یكجانبه غرب است، گفت: یكی از دستاوردهای این نمایشگاه، نمایش توان ساخت داخل و شكست تحریم های استكبار جهانی است.

وی با بیان اینكه شركت پایانه های نفتی ایران مسئولیت صادرات نفت و میعانات گازی را بر عهده دارد، تصریح كرد: سال گذشته این شركت توانسته حدود 900 نفتكش و 5500 بار پهلوگیری و جداسازی نفت كش ها را محقق كند و در این مدت بیش از 21 هزار و 800 ساعت عملیات دریایی انجام شده است.

*** افزایش ظرفیت صادرات میعانات گازی به یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با اشاره به ساخت و تحویل ٨ مخزن ذخیره سازی در عسلویه گفت: این مخازن که با همکاری شرکت نفت و گاز پارس ساخته و تحویل شرکت پایانه های نفتی شده است ظرفیت صادراتی میعانات گازی در این منطقه را از ٤٠٠ هزار بشکه به ١ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش می دهد.

موسوی همچنین به ساخت مخازن ذخیره سازی ١٠ میلیون بشکه ای در گناوه اشاره کرد و افزود: این مخازن که ساخت آنها به بخش خصوصی واگذار شده است باید ظرف ٢٤ ماه ساخته و تحویل داده شوند.

به گفتهوی این مخازن در ظرفیت های متفاوت احداث می شود که پیشرفت ساخت آنها بسیار مطلوب است.

*** احداث 30 سامانه پیشگیری از رسوبات در پایانه های نفتی ایران

موسوی اعلام كرد: برای احداث سامانه پیشگیری از رسوبات، قراردادی با صنایع داخلی كشور منعقد شده و طبق این قرارداد ایجاد 30 سامانه در دستور كار این شركت قرار گرفته است.
وی افزود: با راه اندازی این 30 سامانه از تشكیل رسوب در پایانه های نفتی ایران پیشگیری می شود و در این زمینه مشكلی وجود نخواهد داشت.

موسوی گفت: سال گذشته حدود 170 قطعه مورد نیاز این شركت كه در گذشته توسط كشورهای خارجی تامین می شد، با همت نیروهای متخصص و توانمند داخلی در این شركت ساخته شده است.
 
*** پیشرفت ٦٢ درصدی حوضچه نفتی شمال کشور

موسوی درباره روند ساخت حوضچه نفتی شرکت پایانه ها در شمال کشور نیز اظهار داشت: روند ساخت این حوضچه با پیشرفت ٦٢ درصدی در حال پیگیری است و پیش بینی می شود زمستان امسال طبق برنامه از پیش تعیین شده به بهره برداری برسد.
وی میزان سرمایه گذاری برای ساخت این حوضچه را ٤٦ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون عملیات لایروبی فاز دوم این طرح نیز در دست اجراست.

موسوی همچنین به آغاز بهسازی سیستم دریافت و صدور نفت خام در منطقه خارک اشاره کرد و گفت: این پروژه که از پیشرفت ٤٩ درصدی برخوردار است با سرمایه گذاری ٦ میلیون یورویی و ٦٣ میلیارد ریالی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از دیگر اقدامات شاخص این شرکت در سال گذشته را انجام تعمیرات اساسی مخازن ذخیره سازی، تعمیر گوی شناور منطقه خارک، تعمیر مخازن ترکش بعد از ٥٠ سال و بازرسی و بهسازی خطوط لوله زیردریایی اعلام کرد./ر
طبقه بندی: اخبار فرهنگی اجتماعی، خبرهای گوناگون،
برچسب ها: نفت مخزن سرمایه،
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • آسمان
  • ریش
  • ضایعات
  •